НОВОСТИ ФУТБОЛА | СТАТЬИ | ОБЗОРЫ | ВИДЕО | РЕЗУЛЬТАТЫ LIVE | КОНТАКТЫ | КОТИРОВКИ

###Судівський аналіз матчів 15 туру чемпіонату України ###

П'-ятнадцятий тур Ліги Парі-Матч виявився багатим на суддівські промахи. Експерту UA-Футболу, екс-арбітру ФІФА Мирославу Ступару довелося "під мікроскопом" розбирати п'-ять з семи поєдинків туру.

Мирослав Ступар. В 15-му турі маємо кілька серйозних суддівських промахів. Костянтин Труханов призначив "лівий" пенальті у ворота "Олімпіка", Сергій Лисенчук наламав дров у Полтаві, не вилучивши з поля Даллку, а потім не призначивши пенальті у ворота "Ворскли"- і, нарешті, Євген Арановський помилився з призначенням одинадцятиметрового у ворота "Карпат". Добре, в підсумку, що цей момент не вплинув на результат зустрічі.

Кожен арбітр має свій стиль суддівства. І з цим стилем тренери і гравці команд повинні бути ознайомлені, щоб потім не було обурень та подиву. Це я маю на увазі Бойка, якого сварили за далеко не однозначний одинадцятиметровий удар та велику кількість показаних карточок. Той пенальті – то рівень і стиль Бойка, який є формалістом і буквоїдом. Якщо тренери будуть знати про особливості роботи кожного з арбітрів, то будуть легше сприймати і переживати всі ті події, що відбуваються на полі.

"Металіст" – "Зоря" 0:1
Головний арбітр – Сергій Бойко (Київська область)

67-а хвилина. Після подачі зі стандарту Рудика у власному штрафному майданчику на мить прихопив руками корпус Пилявського. Гравець "Зорі" завалився на газон, арбітр призначив пенальті і покарав Рудику другою жовтою карточкою.

Мирослав Ступар. Ми вже зазначали, що одинадцятиметровий удар у ворота "Металіста" – це наче відображення стилю Сергія Бойка як формаліста та буквоїда. Пригадуємо матч Ліги Європи між "Аполлоном" та "Габалою", коли Сергій на останніх хвилинах в подібному епізоді призначив одинадцятиметровий удар у ворота господарів і спричинив скандал. Це рівень Бойка. Можна скільки завгодно його сварити, - але краще судити Сергій уже не буде. Він так розуміє футбол.

Так, Бойко намагається бути послідовним, але в його випадку послідовність буквоїда більше шкодить, аніж допомагає. Бо потрібно судити не суто за формальними ознаками, а відчувати дух, хід гри, варіювати моментами. Потрібно враховувати інтригу, напругу, а Бойко цього не вміє. І це проблема.

В матчі було десять жовтих карточок і дві червоні. А фолів – наче кіт наплакав – 9:13. Гра не була грубою, хоча в окремих епізодах футболісти дійсно заслуговували попереджень (як, до прикладу, Довгий на 5-й хвилині, Гречишкін – на 21-й). Але були й зовсім непотрібні карточки. Зокрема, карточка Петряку. М'-яч вийшов за межі поля від харків'-ян, Іван хотів швидко вкинути його в гру, а Бойко показав в інший бік. Зрозуміло, що молодий гравець зірвався і почав апелювати. Ніби справедлива жовта карточка за розмови, але ж саме помилкове рішення арбітра спровокувало такі дії Петряка.

Вилучення Каменюки? Формально обидва фоли тягнули на жовті карточки, тож формаліст Бойко не міг цього пропустити. Але чому тоді не покарав другою жовтою карточкою Довгого за фол проти Будківського на 81-й хвилині, коли Пилипа перед штрафним майданчиком банально штовхнули в спину? Це рівень Бойка і щось змінити навряд чи вдасться. Хочеться хіба що дати пораду тренерам, щоб вони не реагували так болісно на суддівство Бойка, як зреагував Юрій Вернидуб. Просто потрібно бути готовим до того, що цей арбітр завжди діє в стилі формаліста.

"Сталь" – "Карпати" 1:1
Головний арбітр – Євген Арановський (Київ)

90+2-а хвилина. Владислав Кулач біля лінії штрафного майданчика намагався прокинути м'-яча повз Олега Голодюка. Півзахисник "Карпат" смикнув опонента за плече, Кулач впав, арбітр призначив пенальті. Питання в тому, було порушення правил у штрафному майданчику, чи за його межами.

Мирослав Ступар. Такі помилки є типовими для Арановського. Хоча, можливо, просто мав місце не фарт, адже епізод був непростим. Кулач вибігав за межі штрафного майданчика, а Голодюк смикнув його за плече. Гравець "Сталі" зробив розворот і завалився вже у штрафній зоні. Арановський побачив місце падіння Кулача, але не бачив положення Кулача в момент, коли було порушення правил. А ноги Кулача знаходилися за межами штрафного майданчика.

Арановському було б простіше, якби асистент сказав своє слово. Але помічник, очевидно, промовчав, тому головний арбітр знаходився в невизначеності. Голодюк і Мисак активно "пресингували" Арановського, за що справедливо були покарані жовтими карточками. Зрозуміло, що такі події викликали чимало обурень на лаві для запасних. Надлишкові емоції проявив Даушвілі, за що також справедливо був усунений арбітром з технічної зони. Але правда в тому, що Арановський помилився з призначенням одинадцятиметрового удару, тому саме арбітр спровокував цю ситуацію.

Та було б набагато гірше, якби "Сталь" реалізувала цей пенальті і виграла матч. А так, на щастя, після фінального свистка емоції вляглися і тренери обох команд по-дружньому обійнялися.

"Олімпік" – "Динамо" 0:3
Головний арбітр – Костянтин Труханов (Харків)

Мирослав Ступар. Костянтина Труханова ми кваліфікуємо як достатньо зрілого арбітра, але в цьому матчі харків'-янин не підтвердив свій високий рівень.

27-а хвилина. Дмитро Гришко в центрі поля ззаду грубо стрибнув в ноги Віталію Буяльському. Арбітр порушення правил зафіксував, але жовтої карточки порушнику не продемонстрував.

Мирослав Ступар. Дмитро Гришко "в'-їхав" в ноги Буяльському. Це виглядало серйозним порушенням правил, яке заслуговувало на попередження. Але Труханов це проковтнув і не покарав порушника "гірчичником".

Цей момент викликав реакцію Реброва на прес-конференції, коли тренер "Динамо" сказав, що арбітр не однаково трактував подібні епізоди.

70-а хвилина. Юнес Беланда увірвався до штрафного майданчика "Олімпіка", прокинув м'-яча правіше, Конде і Парцванія вступили у відбір. Гвінеєць встиг ногою вибити м'-яча, який влучив Парцванії в руку. Арбітр призначив пенальті.

Мирослав Ступар. Одинадцятиметровий нібито за гру рукою у виконанні Парцванії виглядає дуже недоречним. Згадалося дитинство, коли, ганяючи м'-яча в дворі, в подібних епізодах, коли м'-яч випадково влучає комусь в руку, дітлахи кричать - "це випадково".

Дійсно, тут Парцванія навмисно рукою не грав. Важко сказати, чому Труханов розцінив це як порушення правил, адже критерії оцінки гри рукою аж ніяк не свідчать про наявність в цьому епізоді фолу. Беланда увірвався до штрафного майданчика, відпустив м'-яча, Конде кинувся на зустріч опоненту і носком "проткнув" м'-яча. Проткнув так, що шкіряний злетів у повітря і торкнувся руки Парцванії, який знаходився поруч. Тобто, близька відстань, неочікуваний м'-яч і рука в природному положенні – з усіх критеріїв випливає, що це не була гра рукою. Одинадцятиметровий призначати не потрібно було. Труханов, очевидно, не встояв перед авторитетом "Динамо" і вирішив зробити киянам подарунок, якого ті абсолютно не потребували.

"Металург" – "Олександрія" 0:2
Головний арбітр – Юрій Грисьо (Львів)

74-а хвилина. Микицей з правого флангу робив передачу до центру штрафного майданчика "Металурга"- політ м'-яча намагався заблокувати Іздебський. Молодому захисникові шкіряний влучив у руку, за що арбітр після зволікань призначив одинадцятиметровий удар.

Мирослав Ступар. Матч був бойовий, "Олександрія" в другому таймі дотиснула суперника, перший гол забивши з одинадцятиметрової позначки. Микицей з правого флангу виконав передачу, Іздебський виставив ліву руку вбік і в цю руку м'-яч влучив. Рішення призначити одинадцятиметровий – справедливе, але бентежить те, що це рішення приймалося досить довго. Гвілія почав апелювати до арбітра, за що отримав жовту карточку.

Грисьо в цьому моменті "гальмував" з прийняттям рішення. Цілком імовірно, головний арбітр не бачив епізоду і був змушений дочекатися підказки асистента Трехліба. Добре, що командно арбітри спрацювали на належному рівні.

86-а хвилина. Павло М'-ягков з лівого флангу виконав передачу до центру штрафного майданчика на Михайла Козака, який влучно пробив по воротах Бабійчука. Але арбітр гол не зафіксував, просигналізувавши, що м'-яч під час виконання передачі вийшов за лінію воріт.

Мирослав Ступар. Коли Козак пробив по воротах, асистент Трехліб стояв уже з піднятим прапорцем, сигналізуючи, що м'-яч залишив межі поля. Повтори показали, що, дійсно, на якийсь сантиметр, але шкіряний вийшов за лінію воріт.

"Ворскла" – "Говерла" 2:1
Головний арбітр – Сергій Лисенчук (Київ)

Мирослав Ступар. Сергій Лисенчук в цьому сезоні терпить болісні удари по своїй репутації. Ми пам'-ятаємо провальний для арбітра матч у Луцьку, коли Лисенчук не впорався з арбітражем поєдинку "Волинь" – "Металіст". Після того Сергій в елітному дивізіоні працював тільки на двох матчах: "Чорноморець" – "Металург" і "Ворскла" – "Говерла". Гра в Одесі була легкою для арбітражу, а от в бойовому матчі між "Ворсклою" та "Говерлою" Лисенчук наламав дров.

90+3-я хвилина. "Говерла", поступаючись у рахунку, заробила право на штрафний удар. До штрафного майданчика прибіг голкіпер ужгородців Артур Рудько, якому вдалося після подачі завдати удару головою. М'-яч у штрафному майданчику зупинив Даллку, доторкнувшись при цьому до шкіряного руками. Арбітр пенальті не призначив.

Мирослав Ступар. Рудько за вказівкою Грозного підключився до стандарту, пішла подача в район радіусу штрафного майданчика, Рудько головою підсік м'-яча, але снаряд заблокував Даллку. М'-яч летів на рівні грудей, але захисник відбив його не грудьми, а руками. Я розумію, якби м'-яч летів в обличчя, то можна було б списати цей момент на захисний рефлекс, але коли м'-яч летить в груди, а футболіст грає руками – то це елементарне порушення. За такий фол арбітр повинен був карати "Ворсклу" призначенням пенальті.

Більше того, Даллку на той момент взагалі не повинно було бути на полі, адже на 79-й хвилині капітан "Ворскли" повинен був отримати другу жовту карточку за те, що на брівці в намаганні в підкаті вибити м'-яча з-під ніг гравця "Говерли" грубо заїхав опоненту в ноги. Це жовтка карточка, яка разом з "гірчичником" на 39-й хвилині, який Даллку отримав за зрив атаки, перетворилася б на червону карточку.

Помилкові дії Лисенчука вплинули на підсумок матчу. В'-ячеслав Грозний, який вкотре на прес-конференції підняв питання суддівства, цього разу мав рацію.

"Чорноморець" – "Дніпро" 0:0
Головний арбітр – Дмитро Кутаков (Київська область)

Мирослав Ступар. В цьому матчі можна відзначити момент, коли Лео Матос намагався добити м'-яча в сітку, але Слінкін виніс шкіряного буквально з лінії воріт. Бригада арбітрів контролювала цей момент. Взяття воріт не було, про що судді й просигналізували.

"Шахтар" – "Волинь" 4:0
Головний арбітр – Ярослав Козик (Закарпатська область)

Мирослав Ступар. Ярослав Козик не мав проблем в цьому матчі. "Шахтар" розгромив "Волинь", питань до арбітражу немає.